Tworzenie kurtyn powietrznych, a promienniki ciepła

Kurtyny powietrzne są coraz popularniejsze. Tworzy się je w wielu miejscach, które wymagają utrzymywania temperatury na określonym poziomie. Przy tworzeniu większości kurtyn wykorzystuje się popularne promienniki ciepła, które ze względu na szereg swoich zalet są bardzo praktyczne.

Gdzie sprawdzają się kurtyny powietrzne? Wszędzie tam, gdzie chcemy zapobiec mieszaniu się powietrza z zewnątrz budynku z tym, które znajduje się w jego wnętrzu. Z tego powodu zwykle montuje się ja na wejściu do często uczęszczanych budynków, takich jak centra handlowe, czy urzędy.

Wyobraźmy sobie, że w takich miejscach nie ma kurtyn powietrznych. Przy każdym wejściu do budynku w takiej sytuacji dostaje się do wewnątrz spora ilość chłodnego powietrza. Aby ogrzać je do temperatury panującej wewnątrz konieczne są duże nakłady energii.

Jeśli natomiast w drzwiach są zamontowane kurtyny powietrzne wyposażone w promienniki ciepła, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Kurtyna blokuje dostęp powietrza z zewnątrz. To, które przedostanie się do wnętrza jest od razu ogrzewane przez promienniki ciepła, co eliminuje ryzyko występowania zbędnych strat energii.

Oczywiście kurtyny powietrzne mogą być stosowane nie tylko tam, gdzie występuje różnica temperatur między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Z powodzeniem możemy używać ich także wtedy, gdy w jednym budynku chcemy oddzielić od siebie pomieszczenia, w których panuje różna temperatura.

W takich przypadkach kurtyna powietrzna stanowi swego rodzaju granicę. Bez względu na to, czy do ogrzewania budynku wykorzystujemy promienniki ciepła, czy też któryś z tradycyjnych systemów ogrzewania pozwala to na znaczne ograniczenie strat energii. Mniejsze straty energii ograniczają natomiast całościowe koszty ogrzewania.