Ogrzewanie szklarni - czy wybrać promienniki ciepła?

Promienniki ciepła wydają się być ciekawym rozwiązaniem grzewczym, gdy musimy ogrzać wnętrze większe lub mniejsze, a także obszar na zewnątrz. Czy nadają się także do ogrzewania szklarni?

Szklarnia jest specyficznym miejscem, bowiem dla kwitnienia i wzrostu roślin niezbędne jest zachowanie odpowiednich warunków dotyczących ciepła i światła panującego w tym pomieszczeniu. Czynniki te są zmienne, w zależności od pory roku, hodowanych roślin czy chociażby materiału, z jakiego wykonana jest szklarnia. Nie dostosowanie warunków do tych czynników skutkować może dużymi stratami finansowymi hodowcy.

Uznaje się, że najlepszym sposobem na ogrzewanie szklarni jest ogrzewanie wodne. Polega ono na ogrzewaniu wody przez kocioł (zasilany w różnoraki sposób), a następnie rozprowadzanie tej wody przez instalację cieplną na całą szklarnię. Innym skutecznym sposobem jest ogrzewanie powietrzem czy prądem, jednakże pierwszy sposób może powodować zaburzenie mikroklimatu, za to drugi - jest mało wydajny.

Odradza się stosowanie w szklarniach ogrzewania gazowego, ze względu na szkodliwe dla roślin spaliny. Jednakże jest sposób, by wykorzystać gaz przy ogrzewaniu szklarni. Trzeba zamontować po prostu gazowy promiennik ciepła z systemem odprowadzania spalin. Można również zastosować w nim specjalne filtry. Promiennik taki, wraz z kanałowym systemem rozprowadzania powietrza, może być dobrym sposobem na ogrzanie nawet dużej szklarni.

Innym sposobem może być zastosowanie elektrycznych promienników ciepła. Sprawdzi się to jednak jedynie w małych szklarniach, bowiem koszty prądu mogą być zbyt wysokie, gdy chcemy ogrzać większą powierzchnię.

Najwłaściwszy dobór ogrzewania szklarni na pewno polecą nam fachowcy. Obliczą oni moc systemu grzewczego, który jest nam potrzebny, a co za tym idzie - w optymalny sposób dokonają wyboru odpowiedniego sprzętu do szklarni.